...

Co to są te kelwiny w oświetleniu ??

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
CO TO SĄ TE KELWINY W OŚWIETLENIU

Jak czytać ze zrozumieniem oznaczenia żarówek?

 

Co to są te kelwiny?

Jeżeli decydujecie się na zakup oświetlenia do waszego domu czy biura powinniście przede wszystkim dobierać tak by produkt spełniał nasze wymagania i oczekiwania. W tym krótkim wpisie wytłumaczę Wam szybko o co tutaj chodzi z tymi kelwinami i barwą światła.

 

Najważniejszymi pojęciami związanymi ze światłem są temperatura barwowa i kelwiny [K].

Światło może mieć różną barwę, zależy oczywiście co je imituje. Musicie pamiętać także ,że barwa światła jest zmienna. I tutaj najlepszym i najbardziej trafnym przykładem jest Słońce. Podczas wschodu i zachodu kolory naszej gwiazdy bywają żółte, pomarańczowe a nawet czerwone. Natomiast w pochmurny dzień światło jest koloru niebieskiego.
I właśnie to jak widzimy otoczenie decyduje między innymi rodzaj bieli, która jest wysyłana ze źródła światła. Parametr ten określany jest mianem temperatury barwowej Tb (Tc).

Kelwiny [K] – ilość kelwinów żarówki to właśnie informacja o temperaturze barwowej. Potocznie mówi się o trzech podstawowych barwach światła: ciepłej, neutralnej i zimnej. I teraz tak, poniżej 3300 Kelwinów to barwa ciepła, barwa neutralna to 3500-4500 [K], no i wszystko co powyżej 5000 [K] to barwa zimna.

 

Gdzie stosować najlepiej światło ciepłe a gdzie zimne?

Na każdy z rodzajów świateł mózg ludzki reaguje trochę inaczej. Duża ilość Kelwinów czyli światło zimne pobudza nas do pracy. Lepiej nam się skoncentrować, jesteśmy bardziej efektywni. Dlatego biura, fabryki czy gabinety wykorzystują ten rodzaj światła. W mieszkaniach i domach może być stosowane w łazience czy kuchni nad blatem. Zimne światło sprawia, że pomieszczenie wydaje się nam czystsze, a nawet sterylne.

 Natomiast przy świetle ciepłym lepiej nam się odpoczywa. Dlatego powinno być stosowane na przykład w sypialni, salonie czy jadalni. Ciepłe światło ułatwia relaks, doskonale nadaje się do czytania. Osoby ,które lubią światło tradycyjnych żarówek i są do niego przyzwyczajone powinny celować w 2700 – 3200 [K].

      Podsumowując, decydując się na zakup lampy lub samej żarówki warto zwracać uwagę na odpowiednie oznaczenia. Powinniśmy zadbać o to by nasze pomieszczenia były jasne i komfortowe ale również i energooszczędne. Dzisiaj omówiłem w skrótowy sposób Kelwiny. W następnym wpisie będzie o równie ważnych oznaczeniach, na warsztat wezmę lumeny i moc.

Udostępnij post

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Sławomir Dominiak

Sławomir Dominiak

Specjalista i konsultant w SLANAT. Entuzjasta nowoczesnego oświetlenia. Współtwórca marki Floga Lighting.
info@floga.eu

Czytaj inne

0
Scroll to Top
Scroll to Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.