...

Elementor #12596

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Oświetlenie kuchenne- gdzie zamontować lampy?

Oświetlenie kuchenne - projekt na lata

Oświetlenie kuchenne, od czego zacząć?  Będąc już posiadaczami wyśnionego domu lub mieszkania mamy zagwozdkę w temacie urządzania wnętrza i dobrania odpowiedniego oświetlenia. Kuchnia, bardzo ważne jak nie najważniejsze miejsce w domu/mieszkaniu, jak ją dobrze oświetlić? Ma to być przecież projekt na lata, w dobrym guście i zarazem bardzo funkcjonalny.
Właśnie dobranie właściwego oświetlenie jest kluczem w kuchennej aranżacji. Jedna lampa , nawet jeżeli mamy niedużą kuchnię, to zdecydowanie za mało.

oświetlenie kuchenne

oświetlenie LED

Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim styl , który będzie w pomieszczeniu.
Kuchnia nowoczesna czy może rustykalna? Jest to bardzo ważne.
Szeroka dostępność oświetlenia do kuchni ułatwia nam zadanie.
Na pewno doskonałym pomysłem jest zastosowanie światła LED, które jest przez swą energooszczędność bardzo ekonomiczne, jest również bezpieczne w użytkowaniu i banalnie proste w montażu.

lampa wisząca, plafon oraz kinkiet

Oświetlenie robocze

Jeżeli jesteśmy już po wyborze mebli kuchennych oraz blatu, należy rozejrzeć się za oświetleniem, które będzie zamontowane pod szafkami a nad blatem kuchennym i zlewem.
Świetnym rozwiązaniem jest taśma LED, generalnie oświetlenie LED jest idealnym wyborem nawet do małych kuchni.
Oświetlenie zadaniowe, tak nazywamy podszafkowe oświetlenie, ma za zadanie doświetlić równomiernie przestrzeń roboczą. Ten rodzaj oświetlenia ma dotrzeć do miejsc gdzie lampy sufitowe lub lampy wiszące nie są w stanie tego zrobić.
Praca w kuchni staje się przez to dużo przyjemniejsza i łatwiejsza.
Taśmy LED o klasie szczelności IP 63 zapewniają bezpieczeństwo i mogą być bez problemów stosowane nad zlewem.

Oświetlenie sufitowe w kuchni

Jeżeli chcemy uzyskać w kuchni efekt przestronności, a jest to bardzo ważne w małych pomieszczeniach należy dobrać odpowiednią ilość punktów świetlnych.
Bardzo dobrze sprawują się do tego oprawy sufitowe, dostępne w modnych kolorach
Można w ten sposób włączyć do kuchni nasz ulubiony kolor.
Czarny kolor pięknie kontrastuje z bielą sufitu a czerwone i żółte oprawy bardzo efektownie komponują się z każdym odcieniem szarości.
Standardem stało się łączenie kuchni z salonem. Obydwie strefy oddziela bardzo często wyspa, która może być blatem roboczym lub po prostu stołem kuchennym.
Idealnie będą tutaj prezentowały się lampy z betonu wiszące Floga. Kilka lamp tego samego modelu w jednym rzędzie będą wyglądać naprawdę świetnie.

Oświetlenie Kuchenne - podłoga

Nie powinniśmy zapominać, że kuchnia jak każde inne pomieszczenie wymaga akcentów dekoracyjnych.
Należycie dobrane dodatki doskonale dopełnią całości.
Można stworzyć bardzo ciekawe oświetlenie przypodłogowe za pomocą węży świetlnych LED. Natomiast za pomocą przewodów świetlnych LED utworzyć oryginalny neon na ścianę np. z ulubionym mottem.
Funkcjonalne bardzo jest też zamontowanie oświetlenia LED wewnątrz szafek kuchennych. Oświetlenie takie spełnia dwie funkcje: wprowadza nastrojowy klimat oraz pełni rolę oświetlenia dopełniającego, które wieczorami pomaga poruszać się po kuchni bez konieczności włączania głównego światła.

Kuchnia jest szczególny miejscem w domu. W dobrze oświetlonej kuchni chętnie się przebywa i jeszcze chętniej przyrządza ulubione potrawy.
Podkreślmy atuty kuchni poprzez należycie dobrane oświetlenie!

Oświetlenie – 12 największych błędów w wyborze oświetlenia

Oświetlenie - najczęstsze błędy

Najczęstszym błędem, jaki popełnia się w oświetleniu przestrzeni, jest mylenie takich pojęć jak oprawa świetlna i oświetlenie.
Choć to brzmi dziwnie to oświetlenie i oprawa oświetleniowa to dwie różne rzeczy.
Dawno temu sztuczne oświetlenie było używane tylko po to, by widzieć po zmierzchu. Na początku XXI wieku nastąpił wielki postęp, bardzo szybki, co przekłada się na niesamowitą gamę możliwych błędów. Dzisiaj oświetlenie to nie tylko żyrandol zwisający z sufitu na środku pokoju. Szybki postęp technologiczny i wiedza, która mu towarzyszy, rozpowszechniana jest głównie wśród wąskiego grona ekspertów, podczas gdy do codziennych konsumentów docierają tylko reklamowe slogany.

Postaramy się w tym artykule wypełnić tą „lukę w wiedzy” – na ile pozwala przestrzeń – wyliczając 12 najczęstszych błędów popełnianych przy doborze oświetlenia i opraw.
Mając nadzieję oczywiście, że pomożemy ich uniknąć….

1) Co innego łaska a co innego laska

Jak już wspomniałem oświetlenie i oprawa to dwa różne pojęcia.
Oświetlenie jest funkcją wielu parametrów, takich jak wymiary (wielkość) przestrzeni, kolorystyka sufit – ściana – podłoga (które pochłaniają i odbijają światło), czynności wykonywanej w danej przestrzeni (zgodnie z wymaganiami ) ), rodzaj oświetlenia (ogólne – przemysłowe -teatralne itp.), kierunek świecenia (bezpośrednie-pośrednie itp.), równomierność, odcień , oddawanie barw , istnienie naturalnego oświetlenia i dopiero oprawy i ich rozmieszczenie w przestrzeni.

Dlatego pamiętajcie najpierw oświetlenie, a potem na oprawa oświetleniowa!!

2) Szczęściarzowi nawet wół się ocieli

Jak już wspomniałem, dziś konsument ma do dyspozycji różnorodne rozwiązania.
Kiedyś musiał wybierać między żyrandolem, lampą z abażurem lub prostą lampą podłogową.
Dzisiaj? Lampy podłogowe, kinkiety, żyrandole, lampy sufitowe, szyny, oświetlenie podtynkowe, diody LED, lampy stołowe, światłowody… długo by wymieniać. Wszystko to w niesamowitych kolorach i kształtach, które zamiast ułatwiać przyprawiają “o ból głowy”
Jakie rozwiązanie wybrać i według jakich kryteriów? Niestety najczęściej jest to robione metodą “chybił-trafił”

Wybór jest zwykle dokonywany przypadkowo. Prawie, że w drodze losowania!
Najczęstszym powodem zakupu jest to, że widzieliśmy takie oświetlenie u znajomych bądź też w jakimś kolorowym czasopiśmie, że teraz jest jakaś promocja lub w ogóle to jest najtańsze…
Oświetlenie wybierane w oparciu o powyższe kryteria będzie niestety złym oświetleniem.
To trochę tak jakby kupować sobie nowe ubranie lub nowe buty bez zwracania uwagi na rozmiar!
Jeżeli jednak nikt rozsądny nie kupuje sobie butów bez znajomości numeru stopy to w przypadku oświetlenia większość ludzi popełnia ten błąd.

3) Kiedy rozwiązaniem jest… …problem!

Prohibicja w Ameryce została kiedyś wprowadzona w celu rozwiązania problemu alkoholizmu. Okazało się jednak, że znacznie gorszy problem miała ze wszystkim, co stworzyła (przemyt, oszustwa, gangsterstwo, morderstwa itp.)!
Coś podobnego dzieje się z dominującą ostatnimi latami spot-manią . Większość szuka bądź już ma spoty (teraz głównie z technologią led), tak jakby spoty były panaceum na wszystkie problemy ! A z drugiej strony 9 na 10 wnętrz, które mają problem z oświetleniem, mają spoty !

Spoty są wiązkami światła o dużej intensywności i NIE nadają się do oświetlania przestrzeni.
Tworzą ogromne różnice w jasności , olśniewający blask, nadmierne cienie , nierówne oświetlenie , zmęczenie wzroku i szereg konsekwencji.
W kuchni stają się szczególnie niebezpieczne, ponieważ powodują wizualne przekłamania, w przestrzeni w której używa się noży, gorącch naczyń itp.
Spot oznacza punkt, miejsce i to jest jego przeznaczenie, do tego został stworzony.

4) Żona Cezara musi nie tylko być, ale także wyglądać.

Pytanie brzmi: chcesz by Twoja przestrzeń wyglądała czy tylko była ?
Uważam, że prawda leży gdzieś pośrodku. Jest jednak wielu, którzy budują swoje domy lub miejsca pracy w taki sposób jakby to były teatry bądź muzea, i zapominają, że w nich mieszkają i/lub pracują.
Miejsca te szybko okazują się irytujące, nużące, odpychające, odległe.
Nadmierne cieniowanie światłem, kolorowe efekty,taśmy led, itp. są bardzo miłe przez pierwsze 10 minut, ale potem sprawią, że twoje wnętrze będzie bez życia!
Potrzebujesz złotego środka pod względem funkcjonalności, w przeciwnym razie będzie to taka “spotomania”.

5) Wszystko albo nic

Stwierdzenia typu „chcesz, żeby było maksymalnie dużo światła ” lub z drugiej strony „nie chcesz dużo światła, lubisz atmosferę” są sztywne i ekstremalne.
Nie da się wygodnie czytać książki w cieniu ani zrelaksować w blasku reflektorów.

Więc ..? Prześwietlenie lub niedoświetlenie nie mogą być jedynymi opcjami! Wręcz przeciwnie, kiedy się zdarzają, są to problemy, które należy rozwiązać.

Kluczowym słowem jest „elastyczność” w schemacie oświetlenia. Tak abyśmy mogli dostosować go do potrzeb. Jeśli potrzebujesz dużo światła włączasz odpowiednie źródło a jeśli chcesz atmosfery odpowiednio oświetlenie obniżasz.

6) Sok pomarańczowy z dyni ?

Ponieważ wiadomo, że nie da się wycisnąć soku pomarańczowego z dyni, tak też musimy zrozumieć, że każda oprawa oświetleniowa ma swoje przeznaczenie pod względem wydajnego oświetlenia.
Przeznaczony jest do jednego lub co najwyżej dwóch bardzo specyficznych rodzajów oświetlenia. Jedna oprawa oświetleniowa nie spełni wszystkich zadań!

Jednak wielu, których przyciąga wygląd zewnętrzny lub rodzaj oprawy, oczekuje lub wyobraża sobie oświetlenie, do którego oprawa nie została stworzona. Na przykład wisząca punktowa oprawa oświetleniowa do oświetlania przestrzeni, oprawy podłogowe do czytania, spoty dla stworzenia atmosfery, lub kinkiety ścienne do oświetlenia obrazu na ścianie. Naprawdę wielu oczekuje ,że jednym bądź dwoma oprawami światła uzyskają zadowalający efekt.
Mnogość opraw z drugiej strony sprawia, że problem jest jeszcze bardziej dotkliwy, a niewłaściwy wybór bardziej prawdopodobny. Musisz sprecyzować swoje potrzeby i preferencje oraz znaleźć odpowiednie oprawy oświetleniowe, które je zaspokoją.

7) Nie wszystko złoto co się świeci

Cena zakupu jest zwykle najbardziej „decydującym” , ale także najbardziej „mylącym” czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze.
To właśnie tam większość ludzi myli wydatki z kosztem.
Dzieje się tak dlatego, że koszt oprawy nie kończy się wraz z jej zakupem .
To coś więcej… Oprawy oświetleniowe jak wszystkie urządzenia elektryczne wymagają instalacji, konserwacji, czyszczenia, zdarzają się uszkodzenia, potrzebują części zamiennych, zużywają energię elektryczną, emitują ciepło i w skrócie wymagają stałych kosztów.
Ten koszt jest znacznie ważniejszy niż koszt ich zakupu i szybko sprawi, że pożałujesz wyboru, który skusił Cię niską ceną.

8) Tanie mięso jedzą psy...

Tutaj sprawy stają się poważne. Ponieważ powyższe nieznośne realne koszty taniego rynku mogą stać się tragiczne. Tanie i dobre rzeczy istnieją tylko w bajkach.
Dlatego tanie zakupy (lub tzw. okazja!) nieuchronnie oznaczają tanią konstrukcję bez specyfikacji i tego, co się z tym wiąże. Oprawy natomiast są urządzeniami elektrycznymi, o wysokich temperaturach (np. tzw. żarówka jodowa ma 600°C) i mogą powodować porażenia prądem lub pożary, zamieniając tanio i okazję w nieodwracalne koszty!!

„Nieszczęsna” gospodyni domowa straciła życie od chińskiego żelazka. Cena 60 zł, koszt .. ??!!!
Niesamowite jest to, że istnieją oprawy oświetleniowe, które sprzedają się w cenie 1-2 paczki papierosów lub jednego kebaba! 

I są ludzie, którzy je kupują !!!

Naprawdę, jeśli zobaczysz swojego rzeźnika sprzedającego filet z piersi kurczaka za 5 zł za kilogram, czy kupiłbyś to?

9) Jak świni siodło

Ten błąd jest bardzo powszechny i ​​dotyczy harmonijnego połączenia opraw z resztą mebli w pomieszczeniu. Zarówno pod względem stylu, jak i wartości. Tak jak nie przystoi nosić do angielskiego garnituru i  japonek, do futra tenisówek, tak samo papierowa lampa nie powinna wisieć nad luksusowym drewnianym stole jadalnym lub plastikowy plafon nad drogim biurkiem!
Nie trzeba dodawać, że markowe meble na ogół wymagają, aby wskaźnik inwestycji był zgodny z praktyczną zasadą 60-25-15. Oznacza to, że na każde 100 zł zainwestowane w każdą przestrzeń 60 zł przypada na meble i dywany, 25 zł na oświetlenie i 15 zł na dekorację.
Z drugiej strony poziom i styl każdego pomieszczenia musi być zgodny z poziomem opraw oświetleniowych i odwrotnie.

10) Drogie w otrębach i tanie w mące…

Ten błąd odnosi się do dobrego wysiłku oszczędzania energii .
Ma to ogromne znaczenie w obiektach profesjonalnych, w biurach i sklepach, na terenach zewnętrznych, gdzie „nieaktywne prądy” oprócz niszczenia środowiska drążą także nasze kieszenie.

W domu jednak zużycie oświetlenia nie przekracza 5% całkowitego zużycia energii elektrycznej. Dlatego to, co wymaga uwagi , to „ukryte” energochłonne zużycie.
Piekarnik odpowiada 20 lampom podłogowym 200W. To samo z podgrzewaczem wody 5-6000W.
Ekspres do kawy ma moc 1500 W, żelazko 2000 W, suszarka do włosów 1200 W, kuchenka 3000 W, odkurzacz 1400 W, toster 2500 W itd.
Ile zużywają lampy?
Jeżeli włączysz wszystkie lampy na raz– raczej mało prawdopodobne – nie przekroczy to zużycia opiekacza o mocy 2000W! A i tak jestesmy przyzwyczajeni do wyłacznia niepotrzebnego oświetlenia. I bardzo dobrze, bo nawet najmniejsza oszczędność energii jest dobra dla naszej planety.
Wystarczy przy tym, żeby nie zapominać wyłączyć podgrzewacza wody, tostera …….!

11) Na początku było światło….

Większość ludzi, którzy zaczynają budować i wyposażać dom lub firmę , zostawia oświetlenie na końcu .
To duży błąd! Nie będą mieli odpowiedniej instalacji elektrycznej, wydadzą prawie wszystkie pieniądze na inne im niezbędne rzeczy, więc na oświetlenie – najważniejszy czynnik, zostaną grosze !!!

Nie zapominajcie, że Wszechmogący Bóg najpierw oświecił świat, a potem go „urządzał”.

12) Dzieci mędrców gotują sobie zanim zgłodnieją.

Właściwe oświetlenie to dobrze udokumentowana decyzja podejmowana na początku każdego projektu i ostatecznie zintegrowana z jego projektem.
Taktyki takie jak „się zobaczy” lub „wyjdzie w praniu” to niebezpieczna amatorszczyzna, która rzadko ma szczęśliwe zakończenie.

Oświetlenie to złożony proces, którego nie można zrobić przypadkiem.
Wymagane jest badanie fotometryczne (tj. zestawienie wszystkich parametrów oświetlenia) przez ekspertów i dobra współpraca ze wszystkimi autorami projektu, w celu ustalenia odpowiedniego schematu oświetlenia, jego budżetu, odpowiednich instalacji elektrycznych itp.
Pozwala to uniknąć niepotrzebnych wydatków i przeróbek oraz ułatwia całą budowę, kontrola jest skuteczna we wszystkich fazach, a końcowy wynik jest prawidłowy.

13) Jeśli nie wiesz, że nie wiesz, to myślisz, że wiesz…

Wszyscy – z wyjątkiem pilotów – wiemy, że nie potrafimy sterować samolotem. Wszyscy – poza chirurgami – wiemy, że nie potrafimy przeprowadzać operacji. Jesteśmy świadomi swojej ignorancji i przyznajemy się do tego i oczywiście nie bierzemy się za to.

Zaskakująco w oświetleniu są tacy , którzy są nieświadomi swojej ignorancji , więc myślą, że wiedzą. Ci samozwańczy eksperci wyrażają swoją opinię za pośrednictwem wszelkiego rodzaju mediów, bombardując konsumenta reklamami i niejasno „dbając o jego oświetlenie, bo to jest bardzo ważne”… „dobór odpowiedniego oświetlenia”…. „Aby dopasować oprawy oświetleniowe do karniszy lub słupów!”… „Ogólnie zwracaj uwagę na oświetlenie”… itd.
Jak dbać, o co dbać, jak dopasować, dlaczego i jak wybrać to czy tamto … 

I słusznie konsument myśli, że też wie, więc ma też opinię…                                                                                                                                     „Nie mogę wyrazić swojej opinii?”. NIE !!!

Ponieważ tutaj wymagana jest wiedza specjalistyczna a nie zdanie konsumenta ! Każdy może mieć zdanie na dowolny temat. Wiedzę posiada niewielu …. I zachęcam do poszukiwania wiedzy a nie opinii …

Niezależnie od tego, czy Twoja przestrzeń będzie przyjemnie wygodna, imponująco atrakcyjna, nużąco denerwująca lub odpychająco przygnębiająca, zależy w 100% od oświetlenia oraz jego ilości i jakości.
We wszystkich rozwiniętych krajach uznawany jest za najważniejszy, być może najbardziej decydujący czynnik w projektowaniu przestrzeni. W szczególności profesjonalista jest traktowany nie jako fundusz kosztów pierwszego montażu czy remontu, ale jako wydajna i opłacalna inwestycja.

Lampy betonowe – przytulne czy zimne ?

Lampy betonowe i ich nieoczekiwany efekt ocieplenia naszych domów.

Wszyscy wiedzą, że drewniane lampy sprawiają, że przestrzeń wokół nas jest przytulna, ciepła. Kierując się tym tokiem myślenia, czy lampa betonowa powinna sprawiać, że przestrzeń będzie zimna, surowa? 

Absolutnie nie!

Beton jest oczywiście szorstkim i chłodnym materiałem ale tak naprawdę nie ma takiego wpływu na wystrój wnętrza.
W rzeczywistości sprawia, że przestrzeń staje się całkiem domowa, sielska i przyjemna.

Oprawy oświetleniowe, takie jak FLOGA , zdecydowanie mają silną prezencję. Lampa DOKIA jest krótka i przysadzista, co nadaje jej naprawdę ładny wygląd. Jednocześnie posiada betonowy klosz, który ukrywa światło, nadając lampie tajemniczego uroku.

Zanim całkowicie odrzucisz betonowe lampy jako dodatki do wnętrz, weź pod uwagę kamienną fakturę betonu i piękny szary kolor oraz jego ciężką i jednocześnie delikatną obecność. Są to właściwie cechy lampy wiszącej BETONDOR zaprojektowanej przez polskich projektantów FLOGA

Beton może być lekki, choć wydaje się to niezwykłe. Co więcej, może wyglądać bardzo lekko, jeśli zostanie ukształtowany w określony sposób. Projektanci FLOGA doskonale o tym wiedzą po stworzeniu lamp BETONDOR czy HARER. Mają płynną i delikatną konstrukcję, co pozwala im stworzyć poczucie nieważkości, które zwykle nie jest cechą tego materiału.

 

W połączeniu z innymi materiałami beton nadaje swoje piękne atrybuty, a jednocześnie nabiera nowych cech. Jest taka wymiana elementów, która zawsze ma wyjątkowy wynik. Beton i drewno tworzą fajny duet, uzupełniając się w najcudowniejszy sposób. Wykorzystane to zostało przy projektowaniu lampy KAZURA .

Lampy GAGAN i OBELO firmy FLOGA łączą ten materiał z żywicą i sznurkiem. Rezultatem jest klosz z półprzezroczystym spodem, sznurek nadaje sielskości tym oprawom. Efekt jest naprawdę piękny, zwłaszcza biorąc pod uwagę sposób, w jaki światło ociepla chłodny betonowy odcień.

Lampa betonowa CLUNA czy PATH zaprojektowane również przez FLOGA mają taki fajny industrialny wygląd, łącząc beton i drut wzmacniający. Te dwa materiały połączono razem, tworząc cylindryczne klosze, odsłaniające części, przez które prześwituje metalowa siatka. Wylewa się światło i tworzy niepowtarzalne efekty.
Te lampy betonowe łączą w sobie surowość betonu z delikatnym pięknem klasycznej żarówki Edison. Rezultatem jest ciepły i bardzo przyjemny dodatek.. Ten urok częściowo nadaje połączenie betonu i stali, ale także ciepły blask żarówki

Jest też wiele do pokochania w lampach wykonanych w całości z betonu bez innych materiałów zapewniających kontrast. Piękna obudowa to lampa LUKSROLO. Oprawa ta różnią się kształtem i rozmiarem, a wszystkie wygląda elegancko i efektownie dzięki złotym akcentom.

Ten uroczy przedmiot o nazwie Malos jest idealnym akcentem na biurko lub stolik nocny. Posiada betonowy klosz w kształcie prostopadłościanu z otworem, w którym osadzono żarówkę. Klosz można ustawić na trzy różne sposoby, a każdy wariant wygląda dobrze i zabawnie. Doskonale sprawdza się również jako lampa wisząca. Czerwony przewód zasilający dodaje koloru, podkreślając wesoły charakter lampy.

Zespół FLOGA postanowił zbadać właściwości betonu i zobaczyć, co czyni ten materiał wyjątkowym pod względem wytrzymałości, masy i równowagi. Wyciągnięte wnioski zostały użyte w projektach tych oryginalnych lamp. Można je eksponować i używać na różne sposoby i zawsze są stabilne i urokliwe. Są dostępne w kolorze naturalnym szarym, antracytowym ( na specjalne zamówienie) i beżowym.

FLOGA stworzyła oryginalną recepturę na  mieszankę betonową lamp. Lampy sufitowe i stołowe odkrywają wyjątkowe cechy tego betonu i wykorzystują je, aby wyglądać szykownie i stylowo. Projekty są nowoczesne i przemysłowe, z prostymi i czystymi liniami oraz gładkimi kątami. Przykuwają uwagę fantazyjnymi formami. Tworzą fantastyczny kontrast między betonem a światłem. Wszystko to jest wykonywane ręcznie, co oznacza, że każdy egzemplarz jest inny i niepowtarzalny, z własnymi niedoskonałościami.

Geometryczne wzory są teraz bardzo popularne. Jeśli podoba Ci się ten trend, być może chciałbyś również dodać jedną z tych lamp do wystroju swojego domu?

Oświetlenie zewnętrzne — kształtowanie wymarzonej atmosfery

Oświetlenie zewnętrzne — kształtowanie wymarzonej atmosfery

Oświetlenie zewnętrzne to jeden z najważniejszych aspektów, na który musimy zwrócić uwagę, gdy chcemy urządzić nasz taras lub ogród.
Dzięki inteligentnym rozwiązaniom oświetlenia zewnętrznego będziemy mogli cieszyć się urokliwą i oryginalną dekoracją zachowując funkcjonalność przestrzeni.

Oświetlenie to niestety jeden z tych szczegółów, o których nie myślimy zbyt często, ale który zawsze zmienia postrzeganie otoczenia.
Wspólne posiłki w ogrodzie, wieczorne czytanie na tarasie czy po prostu zwykły spacer na świeżym powietrzu, jeżeli stworzymy odpowiednią atmosferę. Wszystko to można zmienić w bajkowe chwile.

W tym wpisie przedstawiam kilka elastycznych rozwiązań, które pomogą Ci pobawić się światłem i cieniem, a oświetlenie zewnętrzne zamienić w prawdziwe źródło dobrego samopoczucia i relaksu.

Oświetlenie zewnętrzne na tarasie lub balkonie

Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz dużego ogrodu, możesz stworzyć oazę wypoczynku na swoim balkonie lub tarasie. Poza meblami ogrodowymi i dekoracjami ogrodowymi sugeruję zwrócenie szczególnej uwagi przy doborze odpowiedniego oświetlenia, które pomoże Ci poeksperymentować z dostępną przestrzenią i stworzyć dla Ciebie odpowiednie środowisko.

Wybierz główne źródło światła, takie jak lampa sufitowa lub reflektor, w zależności od dostępnej przestrzeni. Odegrają one funkcjonalną rolę i stworzą idealne środowisko do spotkań z przyjaciółmi lub spędzania relaksujących wieczorów na balkonie.

Możesz spersonalizować atmosferę balkonu lub tarasu za pomocą lamp zewnętrznych lub girland ze światłami, które dodadzą Twojemu otoczeniu dodatkowego uroku. Umieść je w strategicznych miejscach, wokół stołu, fotela bujanego lub w narożnikach. Światła dają nieskończone możliwości eksperymentowania z przestrzenią i oświetleniem.

Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie

Jeśli masz duży ogród, oświetlenie zewnętrzne może zamienić się w sztukę komfortu i dobrego smaku.

Ponieważ nie masz sufitu, będziesz musiał użyć wyobraźni, aby stworzyć efekt centralnej oprawy z serią strategicznie rozmieszczonych lamp zewnętrznych. Przyjrzyj się uważnie całej dostępnej przestrzeni i temu, jak sobie wyobrażałeś jej wykorzystanie, i umieść lampy na ścieżkach, w strefie relaksu i wokół wejścia do domu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pełną widocznością w swojej przestrzeni zewnętrznej, bezwarunkowym dostępem do niej o każdej porze dnia, a także swobodą cieszenia się nią dokładnie tak, jak chcesz.

Jeśli Twoja przestrzeń jest wystarczająco duża, możesz zastosować różne rodzaje oświetlenia, takie jak kinkiety ścienne (elewacyjne), lampy wiszące lub oprawy sufitowe ( w przypadku zadaszonego tarasu lub ganku wejściowego), kolumny oświetleniowe i girlandy ze światłami, zmieniając swój ogród w bajkową scenę. W przypadku kostki brukowej lub schodów możesz wybrać specjalne miejsca, które są zintegrowane bezpośrednio z odpowiednią powierzchnią.

 

 

Specyfikacje techniczne, które musisz wiedzieć o oświetleniu zewnętrznym

Nawet jeśli Twój balkon jest w pełni chroniony, a taras jest zadaszony, ważne jest, aby wybrać oświetlenie zewnętrzne, ponieważ jest ono wykonane w taki sposób, aby wytrzymać określone warunki pogodowe i zapewnić dodatkową elegancję i komfort.

Oświetlenie zewnętrzne zawsze będzie miało wysoki stopień ochrony i trwałą konstrukcję ze specjalnie przetworzonych materiałów, które zapewniają długą żywotność i chronią oprawy przed warunkami atmosferycznymi.

oświetlenie ogrodowe

Zawsze wybieraj oprawy o wysokim stopniu ochrony, co najmniej IP44, ponieważ dzięki temu są bezpieczne przed wilgocią i niskimi temperaturami zimowymi.

Jeśli chodzi o natężenie oświetlenia, można wziąć pod uwagę dwie skale, które są używane dla większości opraw: temperatura barwowa (kelwiny) i strumień świetlny (lumen). Piszę o tym bardzie szczegółowo w moich poprzednich wpisach na naszym blogu.

Temperatura koloru
Warto wiedzieć, że niskie temperatury tworzą ciepłe światło, podczas gdy wraz ze wzrostem temperatury barwowej światło staje się zimniejsze. Jako punkt odniesienia można pamiętać, że ciepłe światło świecy ma temperaturę 1800 K, podczas gdy ciepłe światło lampy osiąga około 2500-2700 K. Każde światło, które wznosi się powyżej 3500 K, staje się światłem zimnym.

Strumień świetlny
Kiedy mówimy o przepływie światła, mamy na myśli postrzeganą intensywność światła. Należy o tym pamiętać, rozważając zarówno funkcjonalność oświetlenia zewnętrznego, jak i aspekt dekoracyjny. Strumień świetlny 450 lumenów odpowiada światłu klasycznej żarówki 40W, natomiast strumień świetlny 2600 lumenów odpowiada żarówce 150W.

Na pierwszy rzut oka może Ci się to wydawać skomplikowane, ale sugerujemy zastanowienie się nad wszystkimi tymi czynnikami, zwłaszcza jeśli myślisz o wyborze dekoracyjnego oświetlenia zewnętrznego. Te szczegóły pomogą Ci stworzyć idealne oświetlenie, które potrzebujesz i którym będziesz się cieszyć, każdego wieczora, każdą nocą, począwszy od pierwszych dni wiosny, a skończywszy na listopadowych popołudniach.

Zimne światło o temperaturze barwowej przekraczającej 6000 K daje przewagę w kontrastach i dodaje elegancji w przestrzeni. O ile podkreśli szczegóły dekoracji, to po pewnym czasie może wpłynąć na oczy i sprawić, że atmosfera będzie bardzo formalna. Z drugiej strony ciepłe światło jest idealne do czytania lub na te noce, które chcesz spędzić z bliskimi. Możesz wybrać światło o wyższej temperaturze barwowej dla ścieżek i wejścia oraz ciepłe światło dla swojego ulubionego kącika relaksacyjnego.

Ekologiczne oświetlenie zewnętrzne

Dla większej swobody ruchu, komfortu, a jednocześnie dbałości o środowisko, proponuję rozważenie ekologicznych rozwiązań oświetlenia zewnętrznego. Możesz wybrać lampy LED, które potrzebują mało energii do pracy, a nawet lampy solarne . Do montażu lamp solarnych nie potrzebujesz ani prądu, ani specjalnych narzędzi ani fachowca, który to ma podłączyć.

Możesz pomyśleć, że lampy solarne nie zapewnią Ci wystarczającej ilości światła, ale należy uważnie kontrolować rynek. Nowe modele oferują rozwiązania porównywalne lub nawet czasami lepsze od klasycznych żarówek. Ponadto istnieje wiele opraw zewnętrznych z czujnikami ruchu czy zmierzchu, które zapewniają dodatkowy komfort i bezpieczeństwo podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Sugeruję połączenie jak największej liczby rozwiązań oświetlenia zewnętrznego, abyś miał/a swobodę eksperymentowania z całą dostępną przestrzenią i by technologia działała na twoją wyobraźnię.

Oświetlenie zewnętrzne – praktyczne i dekoracyjne

Bez względu na wielkość ogrodu lub tarasu lub sposób, w jaki planujesz spersonalizować dostępną przestrzeń zewnętrzną, nie zapominaj, że oświetlenie może całkowicie zmienić atmosferę otoczenia.

Ciepłe lub zimne światło, o różnych odcieniach, rozmiarach, modelach i systemach, jest odpowiednie, gdy dostosowuje się je do Twoich życzeń w ogrodzie lub na tarasie. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać to, co najlepiej Cię reprezęntuje i użyć wyobraźni, aby znaleźć to, co pasuje do Twojego osobistego stylu.

Zachęcamy do skorzystania z bogactwa inteligentnych rozwiązań oświetlenia zewnętrznego i stworzenia własnej oazy relaksu, idealnie dopasowanej do codziennych potrzeb i osobowości.

Co to są lumeny w żarówkach ?

Jaka jest różnica pomiędzy watem a lumenem ?

Jeszcze niedawno moc żarówek tradycyjnych była wyrażana w watach . Dzisiaj w energooszczędnych, nowoczesnych żarówkach najważniejsze są lumeny. Oznacza to tyle, że dzisiaj żarówki dobieramy mając na uwadze ilość światła (lumeny) a nie ich moc (waty).

Oczywiście waty [W] możemy przeliczać na lumeny [lm] i tak dobierać odpowiednią dla nas ilość światła.

Łatwe przeliczanie watów na lumeny pokaże Wam poniższy wykaz. Pierwsza kolumna to moc żarówki tradycyjnej wyrażonej w watach [W], druga wartość to strumień świetlny wyrażony w lumenach [lm] :

         – 15 W – 136 lm,

         – 25 W – 249 lm,

         – 40 W – 470 lm,

         – 60 W – 806 lm,

         – 75 W – 1 055 lm,

         – 100 W – 1 521 lm,

         – 150 W – 2 452 lm,

         – 200 W – 3 452 lm.

 

 Jak dobrać moc oświetlenia ?

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie oświetlenia do aranżacji naszego wnętrza ale równie ważne, jak nie ważniejsze, jest dopasowanie aby było ono w pełni funkcjonalne. Największe znaczenie ma tutaj przeznaczenie lampy, oświetlana powierzchnia, rodzaj wnętrza. No i ekonomia oczywiście. Niewłaściwe dobranie żarówki może być powodem zwiększenia rachunku za prąd.

Najmniej efektywne, choć efektowne, są tradycyjne ( klasyczne)  żarówki. Kosztują najmniej ale pobierają najwięcej energii.  Nowoczesne żarówki są droższe w zakupie ale tańsze w eksploatacji, po podliczeniu rachunku okaże się ,że kosztowały najmniej. No i żywotność, energooszczędne żarówki są kilkanaście razy żywotniejsze od klasycznych żarowych.

Co to są te kelwiny w oświetleniu ??

Jak czytać ze zrozumieniem oznaczenia żarówek?

 

Co to są te kelwiny?

Jeżeli decydujecie się na zakup oświetlenia do waszego domu czy biura powinniście przede wszystkim dobierać tak by produkt spełniał nasze wymagania i oczekiwania. W tym krótkim wpisie wytłumaczę Wam szybko o co tutaj chodzi z tymi kelwinami i barwą światła.

 

Najważniejszymi pojęciami związanymi ze światłem są temperatura barwowa i kelwiny [K].

Światło może mieć różną barwę, zależy oczywiście co je imituje. Musicie pamiętać także ,że barwa światła jest zmienna. I tutaj najlepszym i najbardziej trafnym przykładem jest Słońce. Podczas wschodu i zachodu kolory naszej gwiazdy bywają żółte, pomarańczowe a nawet czerwone. Natomiast w pochmurny dzień światło jest koloru niebieskiego.
I właśnie to jak widzimy otoczenie decyduje między innymi rodzaj bieli, która jest wysyłana ze źródła światła. Parametr ten określany jest mianem temperatury barwowej Tb (Tc).

Kelwiny [K] – ilość kelwinów żarówki to właśnie informacja o temperaturze barwowej. Potocznie mówi się o trzech podstawowych barwach światła: ciepłej, neutralnej i zimnej. I teraz tak, poniżej 3300 Kelwinów to barwa ciepła, barwa neutralna to 3500-4500 [K], no i wszystko co powyżej 5000 [K] to barwa zimna.

 

Gdzie stosować najlepiej światło ciepłe a gdzie zimne?

Na każdy z rodzajów świateł mózg ludzki reaguje trochę inaczej. Duża ilość Kelwinów czyli światło zimne pobudza nas do pracy. Lepiej nam się skoncentrować, jesteśmy bardziej efektywni. Dlatego biura, fabryki czy gabinety wykorzystują ten rodzaj światła. W mieszkaniach i domach może być stosowane w łazience czy kuchni nad blatem. Zimne światło sprawia, że pomieszczenie wydaje się nam czystsze, a nawet sterylne.

 Natomiast przy świetle ciepłym lepiej nam się odpoczywa. Dlatego powinno być stosowane na przykład w sypialni, salonie czy jadalni. Ciepłe światło ułatwia relaks, doskonale nadaje się do czytania. Osoby ,które lubią światło tradycyjnych żarówek i są do niego przyzwyczajone powinny celować w 2700 – 3200 [K].

      Podsumowując, decydując się na zakup lampy lub samej żarówki warto zwracać uwagę na odpowiednie oznaczenia. Powinniśmy zadbać o to by nasze pomieszczenia były jasne i komfortowe ale również i energooszczędne. Dzisiaj omówiłem w skrótowy sposób Kelwiny. W następnym wpisie będzie o równie ważnych oznaczeniach, na warsztat wezmę lumeny i moc.

Udostępnij post

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Sławomir Dominiak

Sławomir Dominiak

Specjalista i konsultant w SLANAT. Entuzjasta nowoczesnego oświetlenia. Współtwórca marki Floga Lighting.
info@floga.eu

Czytaj inne

0
Scroll to Top
Scroll to Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.