Oświetlenie zewnętrzne — kształtowanie wymarzonej atmosfery
Oświetlenie zewnętrzne to jeden z najważniejszych aspektów, na który musimy zwrócić uwagę, gdy chcemy urządzić nasz taras lub ogród.
Dzięki inteligentnym rozwiązaniom oświetlenia zewnętrznego będziemy mogli cieszyć się urokliwą i oryginalną dekoracją zachowując funkcjonalność przestrzeni.
Oświetlenie to niestety jeden z tych szczegółów, o których nie myślimy zbyt często, ale który zawsze zmienia postrzeganie otoczenia.
Wspólne posiłki w ogrodzie, wieczorne czytanie na tarasie czy po prostu zwykły spacer na świeżym powietrzu, jeżeli stworzymy odpowiednią atmosferę. Wszystko to można zmienić w bajkowe chwile.
W tym wpisie przedstawiam kilka elastycznych rozwiązań, które pomogą Ci pobawić się światłem i cieniem, a oświetlenie zewnętrzne zamienić w prawdziwe źródło dobrego samopoczucia i relaksu.
Oświetlenie zewnętrzne na tarasie lub balkonie
Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz dużego ogrodu, możesz stworzyć oazę wypoczynku na swoim balkonie lub tarasie. Poza meblami ogrodowymi i dekoracjami ogrodowymi sugeruję zwrócenie szczególnej uwagi przy doborze odpowiedniego oświetlenia, które pomoże Ci poeksperymentować z dostępną przestrzenią i stworzyć dla Ciebie odpowiednie środowisko.
Wybierz główne źródło światła, takie jak lampa sufitowa lub reflektor, w zależności od dostępnej przestrzeni. Odegrają one funkcjonalną rolę i stworzą idealne środowisko do spotkań z przyjaciółmi lub spędzania relaksujących wieczorów na balkonie.
Możesz spersonalizować atmosferę balkonu lub tarasu za pomocą lamp zewnętrznych lub girland ze światłami, które dodadzą Twojemu otoczeniu dodatkowego uroku. Umieść je w strategicznych miejscach, wokół stołu, fotela bujanego lub w narożnikach. Światła dają nieskończone możliwości eksperymentowania z przestrzenią i oświetleniem.
Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie
Jeśli masz duży ogród, oświetlenie zewnętrzne może zamienić się w sztukę komfortu i dobrego smaku.
Ponieważ nie masz sufitu, będziesz musiał użyć wyobraźni, aby stworzyć efekt centralnej oprawy z serią strategicznie rozmieszczonych lamp zewnętrznych. Przyjrzyj się uważnie całej dostępnej przestrzeni i temu, jak sobie wyobrażałeś jej wykorzystanie, i umieść lampy na ścieżkach, w strefie relaksu i wokół wejścia do domu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pełną widocznością w swojej przestrzeni zewnętrznej, bezwarunkowym dostępem do niej o każdej porze dnia, a także swobodą cieszenia się nią dokładnie tak, jak chcesz.
Jeśli Twoja przestrzeń jest wystarczająco duża, możesz zastosować różne rodzaje oświetlenia, takie jak kinkiety ścienne (elewacyjne), lampy wiszące lub oprawy sufitowe ( w przypadku zadaszonego tarasu lub ganku wejściowego), kolumny oświetleniowe i girlandy ze światłami, zmieniając swój ogród w bajkową scenę. W przypadku kostki brukowej lub schodów możesz wybrać specjalne miejsca, które są zintegrowane bezpośrednio z odpowiednią powierzchnią.
Specyfikacje techniczne, które musisz wiedzieć o oświetleniu zewnętrznym
Nawet jeśli Twój balkon jest w pełni chroniony, a taras jest zadaszony, ważne jest, aby wybrać oświetlenie zewnętrzne, ponieważ jest ono wykonane w taki sposób, aby wytrzymać określone warunki pogodowe i zapewnić dodatkową elegancję i komfort.
Oświetlenie zewnętrzne zawsze będzie miało wysoki stopień ochrony i trwałą konstrukcję ze specjalnie przetworzonych materiałów, które zapewniają długą żywotność i chronią oprawy przed warunkami atmosferycznymi.
Zawsze wybieraj oprawy o wysokim stopniu ochrony, co najmniej IP44, ponieważ dzięki temu są bezpieczne przed wilgocią i niskimi temperaturami zimowymi.
Jeśli chodzi o natężenie oświetlenia, można wziąć pod uwagę dwie skale, które są używane dla większości opraw: temperatura barwowa (kelwiny) i strumień świetlny (lumen). Piszę o tym bardzie szczegółowo w moich poprzednich wpisach na naszym blogu.
Temperatura koloru
Warto wiedzieć, że niskie temperatury tworzą ciepłe światło, podczas gdy wraz ze wzrostem temperatury barwowej światło staje się zimniejsze. Jako punkt odniesienia można pamiętać, że ciepłe światło świecy ma temperaturę 1800 K, podczas gdy ciepłe światło lampy osiąga około 2500-2700 K. Każde światło, które wznosi się powyżej 3500 K, staje się światłem zimnym.
Strumień świetlny
Kiedy mówimy o przepływie światła, mamy na myśli postrzeganą intensywność światła. Należy o tym pamiętać, rozważając zarówno funkcjonalność oświetlenia zewnętrznego, jak i aspekt dekoracyjny. Strumień świetlny 450 lumenów odpowiada światłu klasycznej żarówki 40W, natomiast strumień świetlny 2600 lumenów odpowiada żarówce 150W.
Na pierwszy rzut oka może Ci się to wydawać skomplikowane, ale sugerujemy zastanowienie się nad wszystkimi tymi czynnikami, zwłaszcza jeśli myślisz o wyborze dekoracyjnego oświetlenia zewnętrznego. Te szczegóły pomogą Ci stworzyć idealne oświetlenie, które potrzebujesz i którym będziesz się cieszyć, każdego wieczora, każdą nocą, począwszy od pierwszych dni wiosny, a skończywszy na listopadowych popołudniach.
Zimne światło o temperaturze barwowej przekraczającej 6000 K daje przewagę w kontrastach i dodaje elegancji w przestrzeni. O ile podkreśli szczegóły dekoracji, to po pewnym czasie może wpłynąć na oczy i sprawić, że atmosfera będzie bardzo formalna. Z drugiej strony ciepłe światło jest idealne do czytania lub na te noce, które chcesz spędzić z bliskimi. Możesz wybrać światło o wyższej temperaturze barwowej dla ścieżek i wejścia oraz ciepłe światło dla swojego ulubionego kącika relaksacyjnego.
Ekologiczne oświetlenie zewnętrzne
Dla większej swobody ruchu, komfortu, a jednocześnie dbałości o środowisko, proponuję rozważenie ekologicznych rozwiązań oświetlenia zewnętrznego. Możesz wybrać lampy LED, które potrzebują mało energii do pracy, a nawet lampy solarne . Do montażu lamp solarnych nie potrzebujesz ani prądu, ani specjalnych narzędzi ani fachowca, który to ma podłączyć.
Możesz pomyśleć, że lampy solarne nie zapewnią Ci wystarczającej ilości światła, ale należy uważnie kontrolować rynek. Nowe modele oferują rozwiązania porównywalne lub nawet czasami lepsze od klasycznych żarówek. Ponadto istnieje wiele opraw zewnętrznych z czujnikami ruchu czy zmierzchu, które zapewniają dodatkowy komfort i bezpieczeństwo podczas aktywności na świeżym powietrzu.
Sugeruję połączenie jak największej liczby rozwiązań oświetlenia zewnętrznego, abyś miał/a swobodę eksperymentowania z całą dostępną przestrzenią i by technologia działała na twoją wyobraźnię.
Oświetlenie zewnętrzne – praktyczne i dekoracyjne
Bez względu na wielkość ogrodu lub tarasu lub sposób, w jaki planujesz spersonalizować dostępną przestrzeń zewnętrzną, nie zapominaj, że oświetlenie może całkowicie zmienić atmosferę otoczenia.
Ciepłe lub zimne światło, o różnych odcieniach, rozmiarach, modelach i systemach, jest odpowiednie, gdy dostosowuje się je do Twoich życzeń w ogrodzie lub na tarasie. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać to, co najlepiej Cię reprezęntuje i użyć wyobraźni, aby znaleźć to, co pasuje do Twojego osobistego stylu.
Zachęcamy do skorzystania z bogactwa inteligentnych rozwiązań oświetlenia zewnętrznego i stworzenia własnej oazy relaksu, idealnie dopasowanej do codziennych potrzeb i osobowości.